Naše střeva a jejich mikrobiom jsou jako neviditelné centrum našeho zdraví. Mnozí z nás si neuvědomují, jak moc tento systém ovlivňuje tělo i mysl. Co kdybych vám řekla, že klíčem k lepší náladě, vyšší mozkové výkonnosti a celkovému zdraví je právě péče o střeva? Propojení mezi střevem a mozkem mě nepřestává fascinovat a tato souvislost je krásně viditelná také na skenech mých klientů. Pojďme si ukázat, proč je tedy tak důležité o střeva pečovat a jaký vliv na naše zdraví mají.
Střevo jako základ zdraví
Střevo, známé také jako „druhý mozek“, je domovem bilionů mikroorganismů, které tvoří střevní mikrobiom. Tyto mikroorganismy mají přímý vliv na naše trávení, imunitní systém, ale také na psychiku, náladu a dokonce i na výkonnost mozku. Funkční lékaři, kteří hledají příčiny nemocí místo pouhého tlumení jejich projevů, se shodují – zdravá střeva jsou základem všeho.
Proč je střevní mikrobiom tak důležitý? Pokud je narušena rovnováha mezi „dobrými“ a „špatnými“ bakteriemi ve střevech, může dojít k tzv. syndromu propustného střeva. To znamená, že částice potravy nebo toxiny mohou pronikat střevní stěnou do krevního oběhu, což spouští chronické záněty. Ty jsou spojovány s autoimunitními nemocemi, kožními problémy, psychickými potížemi nebo dokonce rakovinou.
Střevo, mozek a bloudivý nerv
Možná vás překvapí, že střevo a mozek spolu přímo komunikují pomocí tzv. bloudivého nervu (nervus vagus). Tento nerv je jako „dálnice“ mezi střevy a mozkem, přenáší informace oběma směry. Co to znamená? Pokud máte zdravé střevo, váš mozek lépe funguje. A naopak – stres nebo psychické problémy se mohou promítnout do zažívacích potíží.
Ve své praxi s biorezonancí KME–ERI často vidím, jak se stav střev odráží na psychice klientů. Přístroj ukazuje oslabený bloudivý nerv, problémy se střevní sliznicí, toxické zatížení nebo zaplísnění střev, často způsobené nadměrným příjmem cukru. Dále nedoporučené potraviny, které mohou střeva dráždit. Pak přesné struktury mozku, které třeba ovlivňují endokrinní (tedy hormonální) systém, spánek nebo také glymfatický systém, což je noční čištění mozku. Zrovna tyto oblasti mě na přístroji fascinují – okamžitě poznám, že nějaké dítě „spává“ s mobilem nebo jí hodně cukru.
Ať už jsou to děti, manažeři, nebo lidé trpící epilepsií – u všech je zdraví střev klíčem k lepšímu fungování celého těla.
Chcete lepší náladu a vyšší výkonnost? Postarejte se o své střevo!
Pokud chcete zlepšit svou náladu, zvýšit výkonnost mozku nebo podpořit psychické zdraví, začněte u střev. Správná výživa je totiž opravdu základ. Kniha „Geniální potraviny“ od Maxe Lugavereho, kterou vřele doporučuji, krásně vysvětluje, jak naše strava ovlivňuje tělo a mysl. Autor inspirovaný nemocí své maminky (Alzheimerova choroba a Parkinsonova nemoc) popisuje, jak moc záleží na tom, co jíme.
Důležitou roli hrají:
- omega-3 mastné kyseliny, které podporují zdraví mozku,
- minimalizace cukru, který oslabuje tělo a přispívá k nerovnováze střevního mikrobiomu
- a probiotika, která pomáhají obnovit zdravou střevní mikroflóru a mohou dokonce měnit náladu.
Věděli jste, že existují také tzv. psychobiotika? Jsou to specifické kmeny probiotik, které podporují neurogenezi, zdraví mozku a pozitivně ovlivňují naši náladu.
Moderní život a výzvy pro naše střeva
Dnešní doba je zátěžová nejen pro nás, ale i pro naše střeva. Zpracované potraviny, stres, nedostatek spánku a toxiny v prostředí – to vše ovlivňuje rovnováhu střevního mikrobiomu. Porovnáme-li stravu našich babiček s tím, co dnes jíme my, je jasné, že se musíme přizpůsobit moderní realitě a aktivně podpořit své zdraví pomocí změny stravovacích návyků, životního stylu a samozřejmě kvalitních potravinových doplňků.
TIP: Zde dám ruku do ohně za probiotika PRO12+. Ta obsahují až 12 různých kmenů bakterií, což je velmi výjimečné, mají patentované zapouzdření (díky kterému se bakterie dostanou až do střeva a nezničí je žaludeční šťávy) a obsahují prebiotika (což je výživa pro probiotika) a nově i postbiotika, které odvádějí toxiny a patogeny z těla (díky čemuž mají ještě silnější efekt)!
Myslete na své zdraví
Propojení střev a mozku je zkrátka nezpochybnitelné. Zároveň se jedná o velice důležité téma, které ovlivňuje náš každodenní život. Péče o střevo není jen otázkou prevence nemocí, ale také klíčem k lepšímu psychickému a fyzickému zdraví.
Vyzkoušejte proto, jak může změna stravy, kvalitní probiotika nebo biorezonance podpořit vaši vitalitu a výkonnost. Objednejte se na sken a hned uvidíte, v jakém stavu se vaše střeva nacházejí.